Acı Çekmek

"Acı çekmek gerekli midir? Hem evet, hem de hayır. Olması gerektiği kadar acı çekmediyseniz bir insanın sahip olması gereken derinliğe sahip olamazdınız; tevazu ve merhamet duygunuz olmazdı. Şu an bunları okuyor olmazdınız. Acı çekmek, egonun kabuğunu kırar ve ardından amacını yerine getirmiş olduğu bir an geliverir.
Acı çekmek, acı çekmenin gerekli olmadığını anlayana kadar gereklidir." 


Özgürlük

"Özgürlük, sizin “düşünen kişi” olmadığınızı fark ettiğinizde başlar. Düşünen tarafınızı izlemeye başladığınız anda daha yüksek bir bilinç boyutu devreye girer. Sonrasında ise düşüncenin de ötesinde, muazzam genişlikte bir zekânın olduğunu ve düşüncenin bu zekânın sadece ufak bir parçası olduğunu anlamaya başlarsınız. Bunun yanı sıra asıl önemli olan şeylerin(güzellik, sevgi, yaratıcılık, neşe, içsel huzur) kaynağının zihnin ötesinde olduğunun farkına varırsınız. Yani uyanmaya başlarsınız.” 


İlişkiler

"Bir kişiyi dinlerken sadece kulaklarınızla değil tüm bedeninizle dinleyin. Dinlerken içsel bedeninizin enerji alanını hissedin. Bu, dikkatinizi düşünmekten alır ve zihnin müdahalesi olmadan gerçekten dinleyebileceğiniz sessiz bir alan yaratır. Diğer kişiye bir alan vermiş olursunuz-mevcudiyet gösterebileceği bir alan. Bu, ona verebileceğiniz en değerli hediyedir. Çoğu insan, dinlemeyi bilmez çünkü dinlemenin büyük bir bölümü düşünme eylemi ile istila edilmiştir. Karşısındaki kişinin ne dediğinden çok düşünmeyle alakadar olurlar ve asıl önemli olan şeyle, yani kelimelerin ve zihnin ötesinde o kişinin VARLIĞI ile asla ilgilenmezler. Elbette ki başka birinin varlığını kendinizinki aracı olmadan hissedemezsiniz. İşte bu, aynı zamanda sevgi olan Birliğin farkına varmanın başlangıcıdır. Varlığın en derin noktasında var olan her şey ile Bir’siniz.

İnsanlar arasındaki ilişkilerin birçoğu, insanların ilişki kurması ve bir arada olmasından ziyade zihinlerin etkileşmesinden oluşmaktadır. Hiç bir ilişki bu şekilde yürüyemez ve ilişkilerdeki çatışmaların çokluğu da işte bundan kaynaklanır. Eğer hayatınızı zihniniz yönetiyorsa, çatışmalar, anlaşmazlıklar ve sorunlar kaçınılmazdır. İçsel bedeninizle iletişim halinde olmanız size, ilişkilerinizi güzelleştirecek zihinden bağımsız ve temiz alanlar yaratacaktır."

Druckversion | Sitemap
© www.nilayacikel.com

E-Mail