Meditasyonla kilo verilebilir mi ?

Göbek bölgesinde lüzumsuz fazlalık yüzünden merdiven çıkarken, koşarken ve hızlı yürürken engellenirsiniz. Fazla kilo taşımanın ağırlığı yüzünden daha çabuk yorulur, hareketsiz kalır daha çok kilo almaya uygun bir duruma gelirsiniz. Göbek çevresinde anormal yağ oluşumunu damarlarınızda kolesterol birikimine sebebiyet verdiği için çeşitli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmanız büyük olasılıktır. Yatma sorunları yaratarak horlamaya ve uyku apnesine sebebiyet verebilir. Bel bölgesinden genişlemenin çok fazla ve çabuk bir şekilde kalp krizine sebebiyet verdiğide bilinmektedir.

 

 

Enerji ve Meditasyonla beden zihnini kontrol edebilirmiyiz?

Meditasyon,Enerji aktivasyonun ve dogru nefes teknikleri gibi bir takım çalışmalar ile  vücudunuza emir  vererek yönlendirmek ve hükmedebilmek aynı zamanda da kilo vermek mümkündür.
 

Önemli olan  gerek yağların birikmesini engelleyip bünyenin metabolizmasını gerekli ve yeterli kiloyu vermeye odaklamaktır. Tüm uygulamalar doğru yapıldığında spor yapma isteğini doğuracak ve meditasyon ile tamamlanacaktır. 

 

Kişinin kendi kendini telkin (autosuggestion) yapması ki bu oldukça etkili bir yöntemdir. Kişi bu metodu kendi üzerinde tatbik ederse zamanla etkisini görür. Fransız asıllı Dr. Kuhne bu metodu keşfetmiş ve hastalarını 

 3-5 x 20 defa "Ben her gün daha iyiyim” (Es geht mir immer besser und besser) yada
 "Ben her durumda, her şarta ve de her zaman daha iyiyim” gibi değişik fakat hep olumlu ve de aynı sözlerle hastalarını tedavi etmiştir.

 


Kendi kendine telkin veya orojenik telkin diye bileceğimiz bu metotla kişi beyni dahil tüm vücudunu istediği gibi programlayabilir. Tabi ki bu zaman ve konsantrasyona bağlı bir durumdur. Asrımızın en büyük psıko-terapistlerinden Dr. Joseph Murphy’de hastalarını bu şekilde tedavi etmiştir. Kişinin buna inanması en önemli faktördür, -"ya tutarsa" diye bir endişe ile netice elde edilemez.

 

Kilo Aldıran En Büyük Düşman ‘Stres’

 

Kilo almanın ve yemek yemenin başlıca faktörlerinden olan Stres, çok fazla yemenize neden oluyorsa derin soluk çalışmaları ile zayıflayabilirsiniz. Stresin biliyorsunuz ki vücudumuzda pek çok aşırı olumsuzlukları mevcuttur. Çok aşırı yeme alışkanlığı da bu negatif etkilerden birisi. Pek çoğumuz sadece stresli olduğu anlarda tatlılara pizzalara veya genel olarak yağlı yiyeceklere yöneldiği için kilo alıyor.

Stres ile başa çıkmanın en faydalı ve hatta uygulaması basit yöntemlerinden birisi de derin soluk almak.

Derin nefes alarak vücut enerjimizi dengeleyebilir kendi kendimizi stresten uzaklaştırabiliriz. Stres seviyemiz azaldığında da kilo alımında etken rol oynayan kortizolu daha az salgılıyor oluruz.

 

Peki derin nefes alabilmek için hangi adımları izlemeliyiz?

 

 

Bedensel atıkların yüzde 70’i nefes alma yoluyla işlenir. Birçok bilim adamı, şimdiye kadar hep bedenimizin içine aldığımız şeyleri takip ettiğimizi, bunların dışarı nasıl çıktıklarına dikkat etmediğimize işaret eder. Gerçekten de bedenimizin nasıl çalıştığı konusunu bilmiyoruz, çünkü eğitim sistemimiz bize bu konuda yeterince destek vermiyor. 

  • Hergün yapacaginiz uygulamalar

Sevdiklerinize yani kendinize zaman ayırın ;)

  1. Kendinize gün icinde 15 dakika uygun bir zaman ayırın
  2. Bedeninize Konsantre olun 
  3. Düşüncenizi durmasina izin verin 
  4. Vücudunuzdaki enerjiyi izleyin

Nefesinizi; zihin ve beden arasında aracı yaparak, düşünceyi bedenin kilo vermesi ile ilgili bölgesine yoğunlaşın. 
Bunun için, gözlerinizi kapatarak, zayıflamak istediğiniz bölgeyi hayal etmelisiniz. Bu oluşturduğunuz düşünsel bölge üzerinde nefes alıp vermeyi hayal ettiğinizde, yani aslında burnunuzdan alıp burnunuzdan verdiğiniz nefesi, hayalinizde zayıflamak istediğiniz  bu bölgeden alıp verebildiğinizde enerji akışını eski haline getirebilir ve kısa sürede gereksiz hücre birikimlerini yok edebilirsiniz.

 

Hayatiniza  asagida ki gibi birtakim  günlük olumlamalar dahil edin.


Hücrelerim her geçen gün daha da güçleniyor.
İnceyim ve dümdüz bir karnım var. 
Kendi kontrolümü her şekilde her zaman ve her durumda elimde tutarım. 
Yemek için oturduğum her sefer, hedefime ulaşma konusundaki kararlılığımı tekrar doğrularım.

Doğru beslenmekle istediğim kiloya ulaşıyorum.

 

Meditasyon sürecinde 21 gün boyunca dinlenecek videolar insanların özgüvenini geliştirici, zayıflamayı güzel gösteren,iradeyi güçlendiren mesajlarla kendi beden zihnimize telkinde bulunur ve hücrelere emir vererek zayiflamayi saglar. 


Burada dikkat edilmesi gereken şey ise 21 gün boyunca aynı videonun izlenmesi gerektiğidir. Aynı video ve aynı mesajlarla beden zihnimizi alıştıracağız ve ideal kilomuza en kısa sürede ulaşacağız

 

 

Nilay Açıkel 

Druckversion | Sitemap
© www.nilayacikel.com

E-Mail